Farbenie a melírovanie doma – ako to robiť správne?

farba-na-vlasy.jpgNemusíte bežať ku kaderníkovi alebo byť šikovný ako on, aby ste mohli farbiť vlasy. Farbu prameňov si môže zmeniť každý z nás v súkromí svojho domova. Avšak, predtým ako prikročíme k samotnému farbeniu by sme sa mali uistiť, že máme všetku potrebnú kozmetiku a príslušenstvo. Taktiež sa nižšie oboznámite s niekoľkými šikovnými trikmi.

Po prvé, musíte určiť úroveň zafarbenia a vašu súčasnú farbu vlasov. Aby ste tak urobili, musíte zistiť dĺžku už melírovaných alebo farbených vlasov. Potom určite vašu prirodzenú farbu; tú pri korienkoch. Čím tmavšia je vaša prirodzená farba, tým ťažšie je prispôsobiť svetlejšiu farbu. Tiež si musíte pamätať, že na niektoré vlasy ľahšie chytá melír a farba ako na iné.

Typ farbiva záleží na vašej prirodzenej farbe. Ak máte svetlo hnedé pramene alebo svetlé blond pramene, potom na to, aby ste dosiahli svetlejší odtieň, by ste mali aplikovať permanentnú farbu na vlasy, pretože keď s ňou zosvetlíme vlasy, nemusíme už použiť zosvetľovač. Hovoríme tu o superzosvetľovacích farbách ako Wella Koleston alebo L’Oreal Majirel.

Pri zosvetľovaní vlasov hrá dôležitú rolu oxidačné činidlo. Jeho koncentrácia závisí na našej prirodzenej farbe vlasov. Takže: 6% oxidant zosvetľuje vlasy asi o jeden – dva odtiene; 9% oxidant spôsobí zosvetlenie o dva – tri odtiene; 12% sa postará o zosvetlenie o tri – štyri odtiene. Pamätajte, že keď používate superzosvetľovaciu permanentnú farbu na vlasy, nemusíte už dodatočne používať oxidant, pretože farby zosvetľujú vlasy asi o štyri a pol odtieňa.

Pri zosvetľovaní prirodzených vlasov bude mať farba vždy teplý podtón. Ak chcete dosiahnuť studenší odtieň, potom si zvoľte oxidanty a farby na vlasy v ešte viac studenšom tóne. Čím sú naše prirodzené vlasy tmavšie, tým ťažšie je dosiahnuť studený odtieň.

Predtým, než pristúpite k zosvetľovaniu si musíte pripraviť príslušenstvo a farbu. Pre farbenie doma potrebujete: misku na miešanie farby; plochý štetec na aplikáciu; latexové ochranné rukavice; sponu do vlasov; staré oblečenie; kefu alebo hrebeň na česanie. Následne si rozdeľte vlasy na niekoľko malých sekcii a pripnite ich na vrchu hlavy. Uvoľnené pramene nám počas farbenia nesmú zavadzať. Ďalší krok je príprava farbiacej zmesy podľa návodu výrobcu.

Ak si farbíte vlasy po prvý krát, mali by ste vykonať test, či nie ste alergický. Takto sa môžete vyhnúť risku alergii a podráždenia. Vaše vlasy môžu byť počas farbenia trochu mastné. Ochráni to vlasy a pokožku hlavy pred eventuálnym poškodením. Sekcie, ktoré budete farbiť, nemôžu byť veľmi hrubé – mali by mať asi 1,5 cm. Po nanesení farby vytvorte slučku, rozdeľte ďalšie pramene, naneste na nich farbu a potom ich pridajte ku slučke. Nechajte farbu pôsobiť na vlasoch len tak dlho, ako odporúča výrobca. Posledným krokom je umytie vlasov na dvakrát, aby sa vyplavila nadbytočná farba z vlasov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *